Yazarlar
Döviz Kurları
Resul Aktürk: Ardahan Vakfı Siyasetin Arka Bahçesi Olmayacak
Resul Aktürk: Ardahan Vakfı Siyasetin Arka Bahçesi Olmayacak
22 Ekim 2020 23:12
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haberi Yazdır

Akçe Tasarım Reklam ve Stant hizmetleri sahibi ve aynı zamanda merkezi İstanbul Başakşehir’de bulunan Ardahan Vakfı Başkan yardımcısı Resul Aktürk, Serhat Yaşam Dergisi sahibi Erkan Sarıkaya’ya önemli açıklamalarda bulundu.

Serhat Yaşam: Resul Aktürk kimdir? Sizi kısaca tanıyabilirmiyiz?

Resul Aktürk: 1982 Ardahan Hoçvan Tunçoluk (Panik) doğumluyum. İstanbul’a 2007 yılında geldim. Evli 2 çocuk babasıyım. 2013 yılında Fuar Stantları üzerine şirket açtık. Halen aynı işimizi devam etirmekteyiz.

Serhat Yaşam: Kısa süre önce sizinde yönetiminde yer aldığınız Ardahan Vakfı kuruldu. Ardahan Vakfı’nı neden kurdunuz? Gelen tepkiler nasıl?

Resul Aktürk: Ardahanlı çok sayıda STK var. Ama çok kapsayıcı bir vakıf yok. Sadece Ardahan Eğitim vakfı vardı. Vakıf olarak Ardahan için 2. Vakıf oluyoruz. Ardahana daha iyi hizmet götürmek için, en uzak il olduğu için gözden en ırak il olmuş. Bu bir ihtiyaçtı. Dernekler üzerinde fazla etkili olamıyorsunuz. Ardahan için eğitim, sanat, kültürel çok iyi işler yapacağımıza inanıyorum. Gelen tepkiler çok olumlu. Siyasilerden, Vali beyden, Belediye Başkanından bize gelen tepkiler hep olumlu.

Serhat Yaşam: İstanbul’daki Ardahan STK’larını başarılı buluyormusunuz?

Resul Aktürk: Biz her zaman STK’lardan uzak hareket ettik. İhtiyacı olan insanlara ne gerekiyorsa onu yapmaya çalıştık.  Biz burda toplanıp Kaz gecesi yapalım, toplantı yapalım böyle şeyler geride bırakmadık. Çok STK var ama gerçekten etkili değiler. İnşallah Vakıf olarak biz daha iyi işler yapacağız Ardahan için, ve STK’lardanda hep uzak durduk. İhtiyacı olan insanlara dokunabilmek Ardahan için yapıyoruz. İstanbul’da hiç bir faliyetimiz yok. Biz hep Ardahan’a yönelik çalışma yapıyoruz.

Serhat Yaşam: Firmanız Akçe Tasarım ile hangi sektörde çalımlarınız var?

Resul Aktürk: Akçe Tasarım firmamız olarak faliyet alanımız Fuar, Organizasyon ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Fuar stantları, iç dekarasyonlar, ürün teşhir stantları bunlarla ilgili faliyet gösteriyoruz. Yurt dışında bütün Avrupa’da hizmet veriyoruz. Almanya’da küçük ölçekli bir depomuz mevcut. Ülkemizde TÜYAP, CNR Fuar alanlarında ve Avrupa’da Fuar stant organizasyonlarında güçlü bir durumdayız.

Serhat Yaşam: Ardahan’da yapılan yatırımlar yeterlimi? Sizce Ardahan’da göçün azalması için neler yapılabilir?

Resul Aktürk: Ardahan’da tam teşekülü geniş istihdam yaratacak bir fabrika açılması durumunda oradaki genç nesilin İstanbul’a gelip asgari ücret ile kendini heba edeceğini sanmıyorum. Bu Ardahan dışında Kars, Erzurum’da olabilir ortak bir yerde kurulursa gerçekten bölge için bir umut olur. Böyle yatırımların kesinlikle göçü durduracağına inanıyorum.

Serhat Yaşam: STK’ların siyaset üzerinde etkisi varmıdır? STK’lar ile siyasetin ilişkisi ne ölçüde olmalıdır?

Resul Aktürk: Ardahan Vakfı olarak hiç bir siyasi etkinin altına kalmıyacağız. Bizim için önemli olan Ardahan için çalışabilecek adamlar lazım. Kişisel görüşüm bu Ardahana gerçekten katkısı olacak. Bizim ülke olarak malesef şöyle bir sıkıntımız var. Örneğin Ardahan’da 50-60 yaşına gelmiş Avukat olmuş, Veteriner olmuş sonrada Milletvekili olayım bu işi sonlandırayım düncesi var. Bizim genç beyinlerin önünü açmamız lazım. Bizim memlekete kimin çevresi var, kimin parası var o milletvekili adayı ve milletvekili oluyor. Bizim bunu bir kenara birakıp işi yapacak, çalışacak, devlete, milette faydalı olacak insanları seçip öncülük vermemiz lazım. Çünkü onlara ihtiyacımız var. STK’larında siyaset üzerinde etkili olmayı bırakıp Ardahan için bir şeyler yapmaları gerekiyor. STK siyatçiler ile görüşecek, fikir alacak ama siyaset üzerinde etkili olmayacak. Çok güçlü bir STK vardır benim adayım olacak dedi ve çıktımı o aday Ardahan için çalışacak mı, çalışmayacak mı? STK görüş belirtecek Ardahan için bu iyi, bu daha iyi diyecek ama baskı yapmıyacak bizim sıkıntımız bu. Hep bizden olsun , bizden çıksın diyoruz ama Ardahan için çalışacakmı bunu kimse sormuyor.

Serhat Yaşam: Bir iş adamı olarak ülkemizin ekonomik durumunu nası görüyorsunuz?

Resul Aktürk: Ben yurt dışı çalışıyorum. Ama pandemi döneminde sadece bizim ülkemiz değil bütün dünyada kriz yaratmıştır. Bizim bu krizleri kendi lehimize çevirmemiz için üretim yapmamız lazım. Dolar ve Avronun yükselmesi ülkemizi yeniden bir pazar haline getirmiştir. Şu anda Çin’den daha ucuz durumdayız. Çünkü döviz ile alınan her şey ülkeyi pazar haline getirmektir. Şu anda biz çok iyi bir pazardayız. Bizim tek yapmamız gereken üretim yapmak ve dürüst olmak. Biz dürüst olup gerçekten kaliteli ürün üretirsek Türk maları Dünya pazarında şu sıralar ilk sıralara gelebilir. Bu pandemi dengeleri değiştirebilir. Çin pandemi öncesi ekonomik olarak dünyaya kafa tutuyordu, bunu üretim yaptığı için yapıyordu. Krizler dengeleri değiştirir. Dövizin artması Tük malarına olan rağbeti artırıyor.

Serhat Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Resul Aktürk: Tek isteğimiz bu pandemi döneminde aşının bulunması. Özelikle Avrupa ülkelerinde günde 8-10 bin çıkan vakalar var. Benim temenim insanların bu pandemi döneminde sağlık açısından, maske, mesafe ve hijyen kuralarına uymamız. Çünkü şu anda tek önceliğimiz sağlığımız.


Yorumlarİlgili Haberler