Yazarlar
Döviz Kurları
Tuncay Uzunkaya; Memleketimize Sahip Çıkalım
Tuncay Uzunkaya; Memleketimize Sahip Çıkalım
22 Ekim 2020 23:30
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haberi Yazdır

Merkezi İstanbul Ümraniye’de bulunan Kars Ardahan Iğdır Dernek Başkanı Tuncay Uzunkaya, Serhat Yaşam Dergisi’ne bölge STK’larını ve gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

Serhat Yaşam: Öncelikle sizi tanıyabilirmiyiz?

Tuncay Uzunkaya: 1967 Ardahan Çıldır doğumluyum. Aşağı yukarı 42 yıldır İstanbul’da ikamet etmekteyim. Evli ve iki çocuk babasıyım. Dudullu merkezde Sur Döviz ve Sur kuyumculuğun sahiplerindenim. Ümraniye Serhat İlleri Kars, Ardahan, Iğdır Dernek Kurucu Başkanı halen görevimi yürütmekteyim. 17 yıl oldu Anadolu yakasında Serhat illerimize yönelik ilk dernekleri kuranlardan birisiyim. Aynı zamanda Ümraniye’de bulunan tüm hemşehri derneklerinin yönetim kurulu başkanlığını da yapmaktayım. Bu hemşehri dernekleri sırf Karsılarla alakalı değil. Bütün dernekler bir araya geldik. Birlik ve beraberlik yaptık. Bu derneklerle her ay bir araya geliyoruz. Ümraniye ile ilgili bilgi alış verişinde bulunuyoruz.

Serhat Yaşam: İstanbul STK’larında aktif bir yönetici olarak Serhat İllerini temsil eden dernek ve vakıflarımızın çalışmalarını degerlendirirmisiniz?

Tuncay Uzunkaya: Şimdiye kadar İstanbul’da çok derneklerimiz kurulmuş ve bende çok yakından takip ettim. Benim kanımca derneği siyaset için kurdular. Siyaset bitince amacına ulaşamayınca derneği kapatılar. Bence yanlış bu tavır karşısında neden dernekleri kapatırlar hem hemşehrilerine hizmet etsinler hemde siyasete ve siyasetçilere kapılarını açsınlar. Hemşehrilerimiz hangi partide olursalar olsunlar onları destekleriz.yanında oluruz. Partisi çok önemli değil sonuçta bizi siyaset sahnesinde temsil eden hemşehrimizle gurur duyarız. Hamd olsun 17 yıl oldu. Çok şükür Ümraniye’de ve Anadolu yakasında derneğimiz kendisi kanıtlamış çok ciddi projelere imza atmış bir dernektir. Bende derneğin kurulduğu günden bugüne kadar Ümraniye belediyesinde üç dönem Karslı hemşehriniz olarak belediye meclis üyeliği yaptım.

Serhat Yaşam: Meclis üyeliğiniz döneminde hemşehrilerimize desteklerinizi ve katkılarınıza şahit olduk. Sizden sonra serhat illerimizden meclis üyesi seçildimi?

Tuncay Uzunkaya: Şöyle söyleyeyim. Ben hiç bir zaman kendi çıkarını düşünen özellikle siyaset arenasında kendine menfaat sağlayan bir anlayışta olmadım. Özelikle söylüyorum Anadolu yakasında bana ulaşıp ta işime yardımcı ol diyen ve yardımcı olmadığım bir hemşehrim bir kişi çıkıp bana yardımcı olmadı diyemez. Gücüm dahilinde yapılması gereken konuya her zaman her koşulda yardımcı olmuşumdur. Bugün Ümraniye Belediyesi’nde 90 kişi çalışıyorsa benim sayemde benim imzamla hemşehrilerimiz çalışıyor. Ümraniye Belediyesinde evine ekmek götüren 90 kişi çok ciddi bir rakam. Ümraniye’de desteğe muhtaç ne kadar hemşehrimiz varsa erzağından, giyimine ve çocuklarının öğrenim ihtiyaçlarını temin etme konusunda ciddi katkılarım olmuştur. Ümraniye tantavi şenliklerinde hiçbir zaman serhat illerimizin tabelasını görmedim. Bizim derneği kurmamızdan sonra tantavi şenlik dahil İstanbullun her tanıtım günlerinde hamd olsun serhat illerimizi gururla temsil ettik. Özelikle Ramazan aylarında Ümraniye’de iftar verdik. Çok güzel bir dayanışma örneği gösterdik. Pandemiden dolaylıda malum piyasa kötü bu vesile ile 90 hemşehrimizin çocuğunu giydirdik bir ay önce. Gelen yardım taleplerine de her zaman yardımcı olmaya çalışıyorum. Siyasetçi olarakta üç dönem meclis üyeliği dönemimde herkese eşit mesafede hizmet ederek ciddi katkılar sağladım. Şuanda meclis üyesi değilim. Ve üzülerek söylüyorum. Ümraniyede Kars Ardahan ve Iğdırın üçünü bir yaparsanız Sivas’tan sonra ikinci sırada yer alıyoruz nüfus yoğunluğu olarak. Şuan Kars Ardahan ve Iğdırlı olarak bir tane belediye meclis üyemiz yok. Buda üzücü. Gönül isterdiki benden sonra arkadaşlarım memleketimiz temsil noktasında benden bayrağı alarak hemşehrilerimize destek olsalardı iyi olurdu. İlçe başkanımız ve belediye başkanımızla bu hususu konuştum sizden bir meclis üyesi adayı olsaydı değerlendirirdik dediler. İnşallah bu dönemde genç arkadaşlarımızdan tecrübeli arkadaşlarımızı Ümraniye belediye meclisinde partisi ne olursa olsun görmek istiyoruz. Mutlaka destekleyeceğiz.

Serhat Yaşam: Geçen yıl yapılan Ardahan tanıtım günlerini değerlendirirmisiniz?

Tuncay Uzunkaya: Ardahan tanıtım günlerini çok zayıf gördüm. Çokta orda aktif olmadım. Arkadaşlar bana geldiler. Durumu izah ettiler. Onlara dedimki bu etkinlik sizin tek başınıza yapabileceğiniz bir organizasyon değil dedim. Dernekleri bira araya getirelim. Dernekler katkı sağlasın. Oradaki ürünler efendim Ordunun, Sıvasın, Kastamonu’nun, şunun bunun değil. Karslıların, Ardahanlıların, Iğdırlıların ürünleri sergilensin. Israrla söyledim. Biz sanki kendi kendimize konuştuk. Bölgedeki hemşehrilerimizin olmadığı herkese yerleri verdiler. Üç gün üst üste gittim. Çok üzüldüm. Daha sonra yapılan tanıtım günleri orgazisyonunun içinde oldum komisyonda şöyle söyledim; eğer siz Kars, Ardahan ve Iğdırlı hemşerilerimiz dışında stant yeri verecekseniz ben olmayacağım. Özelikle’de derneklerimizi tabelasını burda görmek istiyorum dedim. Tabiki biz ve derneklerimiz tabelamızda hemşerimizi ağırladık. Çok ciddi katkı sağladık. Dışarıdan stant açan oldu mu mutlaka olmuştur. Ağırlıkta serhat illerimizin stantları vardı. Hem maddi katkı verdik. Hemde insanları ve hemşehrilerimizi mesaj ve duyuru yoluyla oraya davet ettik. İkinci tanıtım günlerimiz büyük ilgi gördü. İnşallah tanıtım günlerimiz daha tecrübeli ekip ve organizasyonla devam edecek.

Serhat Yaşam: Serhat Bölgemize Merkezi hükümetin yatırımlarını ve önemli sorunumuz göçün durdurulması için düşüncelerinizi öğrenebilirmiyiz?

Tuncay Uzunkaya: Kars, Ardahan ve Iğdır’a çok ciddi bir yatırım yok. Hayvancılık vardı hayvancılığımız bitti. Dolayısıyla dışardan bir ithal geliyorsa o çiftçiye bir şey yaptıramazsın. Yetiştiren vatandaşa bir şey yapamazsın. Senede bir beş milyon on milyon kredi tanıyacaksın. Diyeceksin ki al hayvanı yetiştir ona bak. Dolayısıyla para onun ne mazotuna, ne elektriğine, ne suyuna yetmez. Benim kanaatimce şunu söyleyeyim eğer oradaki göçün durdurulması için tekrar göçün oraya girebilmesi için hayvancılığa çok bir ağırlık verilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Süttür, kaşardır mesela Türkiye’de kaşar denince akla Kars gelir. Ama bakıyorum şimdi artık kaşar olayıda fabrikaya döndü. Tek ele geçti tek insanlar yapıyor. Eskiden pastayı her kes paylaşırdı. Şimdi maalesef teke düştü. Şimdi biraz o konuda yatırım olursa düzene girer diye düşünüyorum.

Serhat Yaşam: Eski UHD bakanımız, hemşehrimiz Ahmet Arslan’ın bölgeye katkılarını değerlendirirmisiniz?

Tuncay Uzunkaya: Sayın Bakanımızı yakından tanırım, makamınada ziyarete gittim. İki üç defa bizim toplantılarımıza ve iftar yemeğimize katıldı. Sayın Bakanımız Ahmet bey bölgemize ciddi anlamda hizmetleri oldu. Âmâ gönül isterdi ki keşke yine bakan düzeyinde olsaydı. Âmâ yine de bölgeye destek vermeye devam ediyor.

Serhat Yaşam: Son zamanlarda Doğu ekspresi bölge turizmine artı değer kattı. Siz bu konuda neler söyleyeceksiniz? Sizin kış turizmi için bir öneriniz varmı?

Tuncay Uzunkaya: Yani şöyle söyleyeyeyim. Kars’a olduğu gibi Ardahanada ciddi katkısı olur. Biz biraz hazırlıksız yakalandık. Onu açıklıyayım o hız devam etmiş olsaydı. Özellikle bende trenle gittim. Otelimiz çok eksik kaldı. Otelde yer bulamadık, yeterince otel yok. Saat dörtten sonra restoranlarda yemek bitiyor, yetiştiremiyorlar. Orada esnaflarımızda hazırlıklı olması lağzımdı. Oraya gelen bir yabancı yer bulamıyorsa döndüklerinde öyle anlatarak eksi olacak bizim için. Tabiki benimde orada bir tesis kurma projem var. Büyük bir arazi aldım. Orada kalan yerlerimde vardı. Benim orada yapmak istediğim. Özellikle turizm ağırlıklı Çıldır gölü için gelen insanları ağırlamak için çok lüks Restorant tarzı bir tesis düşündüm, kısmet diyelim.

Serhat Yaşam: Son olarak söylemek istediğiniz bir dipnotunuz var mı?

Tuncay Uzunkaya: Bütün iş adamlarımıza özellikle şunu söylüyorum. Yani memleketimize yardım yapalım. Yatırım yapalım. Sonuçta hepimiz oradan geldik. Gelirken hiç birimizin İstanbul’da dikili taşı yoktu. Annemiz, babamız, dedelerimiz orada yetişti orada büyüdü. Geldiğimiz yeri unutmayalım. Memleketimize sahip çıkalım.


Yorumlarİlgili Haberler